مهریه تا 110 عدد سکه قابل وصول است

مهریه تا 110 عدد سکه قابل وصول است

مهریه تا 110 سکه قابل وصول است


 

«مهریه تا 110 سکه قابل وصول است و در صورت اعسار زوج، قانون او را مجاب به پرداخت بیش از 110 سکه نمی‌کند.»
 
قانوان-یک وکیل دادگستری گفت: مهریه تا 110 سکه قابل وصول است و در صورت اعسار زوج، قانون او را مجاب به پرداخت بیش از 110 سکه نمی‌کند.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران، "حسین طالع" در رابطه با تایید لایحه حمایت از خانواده و شرایط پرداخت مهریه، اظهار داشت: مطابق این قانون هرگاه مهریه‌ در زمان وقوع عقد تا 110سکه بهار آزادی یا معادل آن باشد، وصول آن مشمول مقررات ماده 2 قانون اجرای محکومیت‌های مالی است.
 
این عضو کانون وکلای مرکز ادامه داد: مهریه تا 110 سکه قابل وصول است و در صورت اعسار زوج، قانون او را مجاب به پرداخت بیش از 110 سکه نمی‌کند.
 
طالع با اشاره به بخشنامه رئیس قوه قضاییه برای عدم حبس زندانیان مالی گفت: این بخشنامه و این قانون در جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها صورت گرفته است و با اجرایی شدن این بخشنامه 5000 زندانی از زندان آزاد شده‌اند و این مهم روند بهبودی در دستگاه قضا داشته است.
 
وی تصریح کرد: طبق این قانون، مهریه زنان هرچقدر باشد مرد مکلف به پرداخت 110سکه است و باقی مهریه درصورتی قابل وصول است که زوجه بتواند ثابت کند همسرش ملائت مالی دارد و اگر مالی از زوج شناسایی نشد طبق ماده 2 نحوه اجرای محکومیت‌های مالی عمل می‌شود و اگر مرد اثبات کند که توان پرداخت ندارد، مهریه همان 110سکه خواهد بود.
 
این وکیل دادگستری در پایان خاطرنشان کرد: در پرداخت مهریه مازاد بر 110 سکه،‌ حکم جلب صادر نمی‌شود و در صورت استطاعت مالی زوج اموال وی توقیف خواهد شد و مطابق این لایحه تا 110 سکه طلا از مهریه تعیین شده ضمانت اجرایی برای اعمال ماده دو نحوه اجرای محکومیت های مالی را دارد، یعنی زوجه می‌تواند در صورت پرداخت نکردن مهریه تا این میزان با اعمال ماده 2، حکم جلب زوج را بگیرد.