استفاده از عفو تنها شامل احکام قضایی قطعی میشود

استفاده از عفو تنها شامل احکام قضایی قطعی میشود

استفاده از عبارت 'عفو' تنها شامل احکام قطعی قضایی می شود

رییس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران    

استفاده از عبارت 'عفو' تنها شامل احکام قطعی قضایی می شود
تهران – رئیس اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران تاکید کرد :' عفو' فقط شامل احکام قطعی قضایی می شود و استفاده از این عبارت برای توقف پرونده هایی که در مرحله دادسرا هستند،صحیح نیست.

'علی مندنی پور' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سئوال که سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری روز گذشته خبر از 'عفو تعقیب ' پرونده ملک زاده مشاور رئیس جمهور در مرحله دادسرا داده است و آیا عفو شامل چنین پرونده های می شود یا خیر؟ تصریح کرد : به طور کلی عفو در قانون فقط برای احکامی عنوان می شود که پرونده در دادگاه بررسی و حکم قطعی آن صادر شده باشد .

وی افزود:حتما باید محکومیتی حاصل و حکم قضایی قطعی صادر شود تا با توجه به شرایط و مسائل خاص آن، عبارت عفو بر آن اطلاق شود و این عنوان شامل پرونده هایی که در مرحله تحقیقاتی مقدماتی یا دادسرا هستند نمی شود.

مندنی پور در پاسخ به این پرسش ایرنا که سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری بر عفو تعقیب تاکید داشتند و آیا اصولا در مرحله قضایی عفو تعقیب داریم یا خیر ؟ تصریح کرد : تا الان عفو تعقیب نداشته ایم و پرونده ای که در مرحله دادسرا است چون به دادگاه نرفته حکمی در خصوص محکومیت آن صادر نشده است.