جزئیات صدور سند 6 دانگ برای قولنامه ای

جزئیات صدور سند 6 دانگ برای املاک قولنامه ای

 

جزییات صدور سند 6 دانگ برای املاک قولنامه ای


 

در گفت‌وگو با مدیرکل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بررسی شد:
جزییات صدور سند 6 دانگ برای املاک قولنامه ای
 
گروه قضایی-حسن تویسرکانی: مالکیت بدون سند رسمی سالیان سال است که در برخی از شهرها و روستاها سبب شده تا کلاهبرداران و سوءاستفاده کنندگان از اراضی بتوانند از این خلاء قانونی بهره برداری سوء کنند و با زمین خواری به صورت چراغ خاموش، املاک زیادی را تصرف کنند.
 
مجلس شورای اسلامی با تصویب قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی، این مسولیت را به سازمان ثبت اسناد و املا‌ک کشور به ‌عنوان صادرکننده سند در کشور داده تا از بهره برداری‌های غیرمجاز در منابع طبیعی جلوگیری کند. از این رو «حمایت» در گفت و گو با ماشاءالله گرامی، مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به بررسی جزییات این قانون جدیدالتصویب پرداخته است.
 
در جهت حل مشکل اسناد قولنامه ای چه اقدامی صورت گرفته است؟
برای حل مشکل متقاضیانی که املاک خود را به صورت عادی خریداری کرده اند و نیز مالکان رسمی که مالکیت آنها به نحو مشاعی است و به دلیل فوت یا مفقودالاثر بودن مالک رسمی و ورثه وی و یا عدم دسترسی به مالک یا مالکان رسمی تاکنون موفق به اخذ سند مالکیت شش دانگ نشده اند ، قانونی تحت عنوان «قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی» در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و آیین نامه اجرایی آن در تاریخ 25/4/91 به تصویب رییس محترم قوه قضاییه رسیده است. از این رو در جهت تسهیل در رسیدگی به درخواست متقاضیان، سامانه پذیرش الکترونیکی تقاضاها تهیه شده تا متقاضیان با مراجعه به سایت سازمان به آدرس www.ssaa.ir به راحتی بتوانند تقاضای خود را به واحد ثبتی ارسال کنند، تا سازمان ثبت پس از بررسی بر اساس مستندات و اسناد سازمان ثبت، سند تک‌برگ 6 دانگ برای مالکان صادر کند.
 
چه اشخاصی می توانند از مزایای این قانون استفاده کنند؟
مالکان رسمی، مشاعی و اشخاصی که املاکی را به صورت عادی خریداری کرده اند و به دلیل فوت مالک و ورثه و یا عدم دسترسی به آنان موفق به اخذ سند مالکیت مفروزی (ششدانگ) نشده اند، می توانند در سامانه، تقاضاهای خود را ثبت کرده تا سند شش دانگ صادر شود.
 
چه املاکی مشمول مقررات این قانون می شوند؟
بر اساس ماده «1» قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی، ساختمان های احداث شده بر روی اراضی با سابقه ثبتی که منشأ تصرفات متصرفان نیز قانونی است و همچنین صدور اسناد مالکیت برای اراضی کشاورزی و نسق های زراعی و باغاتی که شرایط فوق را دارند، لیکن به علت وجود حداقل یکی از موارد ، صدور سند مالکیت مفروزی از طریق قوانین جاری برای آن ها میسر نمی باشد.
 
آیا متصرفان املاک دولتی هم مشمول این قانون می شوند؟
خیر، بر اساس ماده«2» قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی کسانی که اراضی متعلق به دولت یا موسسات دولتی را در تصرف دارند، مشمول مقررات این قانون نمی باشند و بایستی مستقیما از طریق سازمان راه و شهرسازی خواسته خود را تعقیب کنند.
 
وضعیت املاک موقوفه و املاک متعلق به موسسات عمومی غیردولتی چگونه است؟
املاک موقوفه مشمول مقررات این قانون خواهند بود و به متصرفان املاک موقوفه سند مالکیت اعیانی داده خواهد شد. همچنین متصرفان املاک متعلق به موسسات عمومی غیر دولتی(نظیر شهرداری) نیز ، مشمول این قانون بوده و می توانند از مزایای این قانون استفاده کنند.
 
تا چه مدتی درخواست متقاضیان پذیرفته می شود؟
قانون اخیر دایمی است و متقاضیان می توانند در فرصت مناسب، تقاضای خود را ارایه کنند.
 
صدور سند در ادارات ثبت باید به تایید چه مقاماتی برسد؟
بر اساس ماده «1» این قانون، در هر حوزه ثبتی هیئت یا هیئت های حل اختلاف که در این قانون هیئت نامیده می شود با حضور یک قاضی به انتخاب رییس قوه قضاییه، رییس اداره ثبت یا قائم مقام وی و حسب مورد رییس اداره راه و شهرسازی یا رییس اداره جهاد کشاورزی یا قائم مقام آنان تشکـیل می شود. هیئت مذکور با بررسی مدارک و دلایل ارایه شده و در صورت لزوم انجام تحقیقات لازم و جلب نظر کارشناس مبادرت به صدور رأی می کند.
 
این قانون در چه مواردی منجر به صدور سند نخواهد شد؟
در برخی از موارد مثل فوت مالک رسمی و حداقل یک نفر از ورثه وی، عدم دسترسی به مالک رسمی و در صورت فوت وی، عدم دسترسی به حداقل یک نفر از ورثه وی، مفقود الاثر بودن مالک رسمی و حداقل یک نفر از ورثه وی و عدم دسترسی به مالکان مشاعی در مواردی که مالکیت متقاضی، مشاعی و تصرفات وی در ملک، مفروز است، صدور سند صورت نمی گیرد.
 
آیا برای اراضی کشاورزی و یا باغات رعایت حد نصاب های مندرج در قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی زراعی الزامی است؟
در رابطه با نسق های زراعی و خریداران بعدی، رعایت حد نصاب های مندرج در قانون فوق به میزان حد نصاب واگذاری ضرورتی ندارد، اما اسناد مالکیت سایر اراضی کشاورزی و باغات با رعایت حد نصاب های مندرج در قانون صادر خواهد شد.
 
چه قوانین دیگری در خصوص سند دار کردن املاک فاقد سند رسمی اخیرا به تصویب رسیده است؟
در طول برنامه دوم ، سوم و چهارم توسعه ، صدور اسناد مالکیت املاک واقع در بافت روستاها در دستور کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار گرفت و خوشبختانه اسناد مالکیت اکثر املاک روستایی به صورت رایگان صادر و تسلیم روستاییان شد. در ادامه روند فوق به موجب مواد الحاقی به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن ، مقرر شد درخواست متقاضیان املاک واقع درشهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت و روستاهای باقی مانده (بالای 20 خانوار جمعیت ) در هیئت های حل اختلاف موضوع قانون فوق مطرح و منجر به صدور رای و سند مالکیت شود. آیین نامه اجرایی این قانون به تصویب رسیده و جهت اجرا به استان ها ابلاغ شده است. همچنین در جهت ترمیم و بازسازی بافت های فرسوده، قانون حمایت از بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و نا کارآمد شهری به تصویب رسیده و به موجب قانون فوق مقرر شده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با تشکیل هیئت های حل اختلاف، پرونده های موضوع این قانون را مورد بررسی قرار دهد.
 
برای مکانیزه کردن پرونده های ثبتی تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟
بعد از داده آمایی دفاتر املاک سراسر کشور داده آمایی و استخراج اطلاعات پرونده های ثبتی با اولویت پروندهایی که تاکنون منجر به صدور سند مالکیت نشده در دستور کار قرار گرفته و به رغم عدم تامین اعتبار مورد نیاز از تعداد بالغ بر 30 میلیون پرونده ثبتی موجود در واحدهای ثبتی و هیئت‌های حل اختلاف، عملیات بازسازی فهرست و منگنه، شمارش اوراق،کدگذاری، تعیین نوع پرونده ، تعویض پوشه و کارتن تعداد یک میلیون و 800 هزار پرونده و عملیات استخراج اطلاعات تعداد 600 هزار پرونده و داده آمایی تعداد 550 هزار پرونده به اتمام رسیده و در صورت تامین اعتبار مورد نیاز تمامی پرونده های ثبتی به سرعت داده آمایی خواهد شد و با اجرای این مهم گام موثری در جهت افزایش ضریب امنیت اطلاعات و ایجاد آرامش روانی در جامعه برداشته خواهد شد.
 
تعداد نمایش 34 بار
ارسال شده در 1391/06/11 08:51:09
نسخه قابل چاپارسال به کلوبارسال به گوگلارسال به فرند فیدارسال به یاهو

جهت ارسال یک کپی از این مطلب برای دوستان خود از فرم زیر استفاده کنید.

ارسال به دوستان :  
نظرات :
 
       
نام شما :
نظر شما: