جرم سیاسی تعریف میشود


 

جرم سیاسی تعریف می‌شود

جلوگیری از اقدام علیه امنیت ملی کشور
 
[ با گذشت 6سال تعیین مصادیق جرم سیاسی در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس قرار گرفته است و کمیته‏‌ای متشکل از سه عضو مجلس مشغول به کار شده‌اند تا هرچه زودتر، جرم سیاسی تعریف شود. ]
 
به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، در جلسه مسئولان عالی قضایی که در سال 87 به ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضاییه تشکیل شده بود، جرم سیاسی مورد بحث و بررسی قرار گرفت که در نهایت مسئولان در تبیین ماده چهارم لایحه قانون مجازات اسلامی جرم سیاسی و مجازات‌های مرتبط با آن را تصویب کردند.
 
در حالیکه این اقدام قوه قضاییه به نوعی برداشتن نخستین گام به سمت تعریف جرم سیاسی در کشور محسوب می‌شد، بعد از 6 سال تعریف جرم سیاسی و تعیین مصادیق آن قرار است در کمیسیون حقوقی مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
 
حال تعیین مصادیق جرم سیاسی در دستور کار کمیسیون قضایی مجلس قرار گرفته است و کمیته‏‌ای متشکل از سه عضو مجلس مشغول به کار شده‌اند تا هرچه زودتر، جرم سیاسی تعریف شود.
 
این طرح برای احیای اصل 168 قانون اساسی بعد از گذشت 35 سال تهیه شده تا به کمک حقوقدانان حوزوی و دانشگاهی این خلأ برطرف شود.
 
تعریف و تبیین جرم سیاسی یکی از اصول مهم قانون اساسی است که تا امروز به دلایل متعددی معطل مانده و قانونگذار عادی نتوانسته نظر شورای‌نگهبان را به عنوان مرجع تشخیص شرع و تفسیر قانون اساسی در ارتباط با جرم سیاسی تامین کند که امید می‌رود کمیسیون حقوقی مجلس نهم این امر را پیگیری کرده و به تصویب برساند.
 
"عباس رستمی" در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران در رابطه با عدم تعریف جرم سیاسی در قانون جدید مجازات اسلامی اظهار داشت: جرم سیاسی طی لایحه‌ای از دولت به مجلس ارائه شد که برای آن تعریف و مجازات در نظر گرفته شد اما هنوز پس از گذشت 10 سال به سرانجام نرسیده است.
 
وی ادامه داد: جرم سیاسی و یا هر عنوان مجرمانه دیگری باید از لحاظ حقوقی تعریف شده تا افراد ناخواسته مرتکب آن اقدام مجرمانه نشوند، چرا که ممکن است گاهی اوقات هدف از جرم اتفاق افتاده، قصد مجرمانه و عمل مجرمانه نباشد.
 
رستمی با بیان اینکه اصل 168 قانون اساسی مقرر کرده که رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی علنی بوده و با حضور هیئت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد تصریح کرد: باید جرایم سیاسی در کشور تعریف شود تا موقعیت اقدام علیه امنیت ملی از سوی افراد فرصت طلب ایجاد نشود.
 
این وکیل دادگستری در پایان خاطرنشان کرد: اگر چه این یک نقص قانونی محسوب می‌شود اما اقدام علیه امنیت یک کشور و برخورد با آن باید کاملا سنجیده و عاقلانه صورت گیرد.
 

URL : https://www.vekalatonline.ir/articles/23175/جرم-سیاسی-تعریف-میشود/